O nas

Sołectwo Świniary

Witamy na stronie naszego sołectwa wszystkich zainteresowanych historią i teraźniejszością naszych okolic oraz tych którzy w swych planach turystycznych bądź wypoczynkowych chcieliby nas odwiedzić. Tworząc tę stronę chcieliśmy też zachęcić Państwa do włączenia się aktywnie w nasze „puszczańskie” życie. A jest z czego wybierać, oprócz grzybobrania i wędkarstwa oferujemy corocznie atrakcje związane ze „Świętem Świniar” , uroczystym odpustem w miejscowym kościele, czy też udziałem w gminnych dożynkach. Dysponujemy zadbaną i bogatą infrastrukturą w skład której wchodzą między innymi boisko piłkarskie, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, dwie sale wiejskie do organizacji imprez (także rodzinnych) jedną wyposażoną i przygotowaną do przyjęcia 100 osób, drugą mniejszą na ok. 30 osób współfinansowaną przez PFRON dzięki czemu jest dostosowana na przyjęcie osób niepełnosprawnych. Te warunki sprawiają , że nasze sołectwo stanowi dobrą bazę do przygotowania imprez na skalę gminną i nie tylko. Integruje ludność z całej okolicy i jest otwarte na wszelką współpracę.

Sołectwo Świniary obejmuje terytorialnie trzy miejscowości : Świniary , Nowy Dwór , Jezierce. Całość sołectwa znajduje się na terenie Puszczy Noteckiej ,w jej zachodniej części i dlatego pozwolimy sobie by krótkie informacje o tych miejscowościach zaczerpnąć z wydanej w 2005 roku książki „Puszcza Notecka przewodnik krajoznawczy” autorstwa Pawła Andersa i Władysława Kusiaka.

Świniary

- Duża wieś w gminie Skwierzyna, położona 7 km na płn.wsch. od miasta, przy szosie do Międzychodu, na skraju lasów i doliny Warty. Na uwagę zasługuje estetycznie zagospodarowana główna ulica wsi: wzdłuż starego bruku położono nowe chodniki, a przy nich ustawiono lampy, kwietniki i kosze na śmieci. Uroku dodaje jej aleja niskich lip, kasztanowców i klonów z kuliście przystrzyżonymi koronami (podobna aleja rośnie przy poprzecznej drodze do zespołu dworskiego). Kościół Matki Boskiej Królowej Polski, neogotycki z jasnych cegieł klinkierowych, z wysoką wieżą, wybudowano w 1877r. W południowej części wsi znajduje się park (1,20 ha), rozplanowany zapewne w końcu XVIII w., w którym rosną dęby o obw. do 380 cm. Nie ma już dworu z końca XVII w., zachowały się natomiast resztki dawnych urządzeń ogrodowych (m.in. kamienna ławka). W najniższej części znajduje się staw, zagospodarowany przez wędkarzy. Do parku przylega duże podwórze dawnego folwarku, a po jego stronie wschodniej znajduje się piętrowa oficyna z 1911r. Na zachód od wsi leżą ŚWINIARKI. Jest to złożona w 1619r. przez Krzysztofa Unruha najstarsza w rejonie Puszczy osada olęderska Schweinerter Holländer. Początkowo jej zabudowa rozłożona była w luźnym rzędzie na południe od szosy, 3 km na zachód od Świniar. Wznoszone później gospodarstwa przybliżyły Świniarki do Świniar.

Jezierce

W odl. 7 km na północ od Świniar położona jest niewielka osada- JEZIERCE, jedyne zamieszkane miejsce wewnątrz borów na zachód od linii Gościm-Krobielewko. Po zachodniej stronie osady leży niewielkie jezioro, które wzmiankowano w 1251 r. jako lacusculus Esseritz (jest to najstarsza informacja z terenów leśnych Puszczy Noteckiej). W 1837 r. w Jeziercach znajdowały się dwa folwarki. Obecnie pozostało tu tylko kilka zabudowań. Przy głównej drodze rośnie lipa o obw. 420 cm.

Nowy Dwór

Wieś w gminie Skwierzyna, 10 km na płn.wsch. od miasta, przy szosie do Wiejc, na prawym brzegu Warty. Na stoku doliny Warty rozciąga się park z początku XIX w. (10,50 ha), którego głównym elementem jest łukowate starorzecze. Znajdują się w nim ruiny pałacu klasycystycznego z pocz. XIX w. Na skraju parku wznosi się kościół Najśw. Serca Pana Jezusa z XIX w., neogotycki, ale nietypowo dla tego stylu otynkowany. Po drugiej stronie drogi położone są pozostałości obszernego dawnego folwarku. Na płd.zach. od wsi, przy granicy łąk i zalesionego terenu wydmowego, rosną pomnikowe dęby o obw. do 450 cm i zrośnięty z dwóch pni okaz o obw. 600 cm.